Accept and Continue

Cookies on this site

This site uses cookies. For more information, please see our privacy policy.
Skip to main content

Parish Councillors

When running at full capacity the full Council consists of seven members, all members live within the Parish. Three Councillors representing Collingtree North (Collingtree Park) and four Councillors representing Collingtree South (the original village). We currently have one vacancy on the Parish Council.

Current Councillors are:

Penny Steel  Chairman (appointed 1st March 2017 - Became the Chair May 2021) - Email address penny.steel@collingtreepc-gov.co.uk

Daniel Mobley (appointed 1st March 2017) - Email address danny.mobley@collingtreepc-gov.co.uk

Stuart Parsons (appointed 22nd May 2019) - Email address stuart.parsons@collingtreepc-gov.co.uk

Gurge Phull (appointed 8th July 2020) - Email address gurge.phull@collingtreepc-gov.co.uk

Sharon Collins (appointed 12th August 2020) - Email address sharon.collins@collingtreepc-gov.co.uk

Paul Thomas (appointed 16th July 2021) - Email address paul.thomas@collingtreepc-gov.co.uk

 

Your other Local Elected Representatives

West Northants Councillors -  Nene Valley Ward - Conservatives

Cllr Jonathan Nunn - Leader of the Council, Leader of the Conservative Group and Cabinet Member for Strategy

Contact details available through the following link:

https://westnorthants.moderngov.co.uk/mgUserInfo.aspx?UID=187

Cllr Lizzy Bowen - Cabinet Member for Economic Development, Town Centre Regeneration and Growth

Contact details through the following link:

https://westnorthants.moderngov.co.uk/mgUserInfo.aspx?UID=538

Cllr Phil Larratt - Cabinet Member for Environment, Transport, Highways and Waste

Contact details through the following link:

https://westnorthants.moderngov.co.uk/mgUserInfo.aspx?UID=180

 

For East Hunsbury and Shelfleys Ward Councillors please click on this link

https://westnorthants.moderngov.co.uk/mgMemberIndex.aspx?FN=WARD&VW=LIST&PIC=0

 

Member of Parliament

Andrea Leadsom

78 St. George's Avenue
Northampton
NN2 6JF

Tel: 01604 859721 / 01327 353124

Email:andrea.leadsom.mp@parliament.uk

 

Councillor News:

July 2021 - The Parish Council has one vacancy for Parish Councillor - Please contact the Clerk at clerk@collingtreepc-gov.co.uk to register your interest.

June 16th 2021 - The Parish Council welcomes a new member Paul Thomas onto the council, filling one of the vacancies created by the resignations of Owen Coop and Ted Anderson. Paul is the latest member to join the PC and was co-opted as Parish Councillor at our Parish Council meeting held on the 16th June 2021.

May 2021 - 2 vacancies on the PC - Following the May 2021 Elections we now have two vacancies on the Parish Council. Please contact the Clerk if you are interested in applying for one of the vacancies.

May 2021 - The Parish Council is sad two lose two members of the PC. Our Chair Mr Owen Coop stood down due to health reasons. Owen was a very active chairman and worked tirelessly for the good of the community, Owen will be sorely missed.

Ted Anderson served 14 years on the Parish Council and was active in maintaining outdoor areas including the playing field the Collingtree trough and planters. Ted was an asset to the council.

August 12th 2020 - The Parish Council welcomes a new member Sharon Collins onto the council, filling the vacancy created by the resignation of Ian Hill. Sharon is the latest member to join the PC and was co-opted as Parish Councillor at our Parish Council meeting held on the 12th August 2020.

July 8th 2020 - The Parish Council welcomes a new member Gurge Phull onto the council, filling the vacancy created by the resignation of Lisa Pattle. Gurge is the latest member to join the PC and was co-opted as Parish Councillor at our Extra Ordinary Parish Council meeting held on the 8th July 2020.

Notice of Vacancy - 2nd July 2020

2nd July  2020 - Following the resignation of Ian Hill, a casual vacancy now exists for a Parish Councillor in the Parish of Collingtree. If you feel you have a few hours a month to spare and would like to get involved in the decision making of the Parish, please consider applying for the vacancy.

Ian Hill served as the Parish Council Chairman from March 2018 to July 2020. Ian was a well liked and well valued member of the Parish Council. Ian was an active member of the PC and his efforts on the council will certainly be missed.

Notice of Vacancy - 13th May 2020

12th May 2020 - Following the resignation of Lisa Pattle (due to moving out of the Parish) a casual vacancy now exists for a Parish Councillor in the Parish of Collingtree. If you feel you have a few hours a month to spare and would like to get involved in the decision making of the Parish, please consider applying for the vacancy.

June 26th 2019 - The Parish Council welcomes a new member Lisa Pattle onto the council, filling the vacancy created by the resignation of Mark Underwood. Lisa is the latest member to join the PC and was co-opted as Parish Councillor at our Parish Council meeting held on the 26th June 2019.

We are excited to welcome Lisa onto the Parish Council, Lisa currently runs the Wooden Walls public house and is already a valuable member of the community serving parishioners in all sorts of ways.

May 22nd 2019 - The Parish Council welcomes a new member Stuart Parsons onto the council, filling the vacancy created by the resignation of Karen Hopkins. Stuart Parsons is the latest member to join the PC and was co-opted as Parish Councillor at our Extra Ordinary meeting held on the 22nd May 2019.

May 8th 2019 - Following the resignation of Mark Underwood a casual vacancy now exists for a Parish Councillor in the Parish of Collingtree. If you feel you have a few hours a month to spare and would like to get involved in the decision making of the Parish, please consider applying for the vacancy. 

Mark Underwood served as the Parish Council Chairman from May 2016 to 2019. Mark was a well-liked and well-valued member of the Parish Council. Mark brought about some significant changes to the Parish Council and to Collingtree Parish. He will be sorely missed.

March 2019 - Following the resignation of the Karen Hopkins a casual vacancy was created for a Parish Councillor in the Parish of Collingtree.

March 2018 - New Councillor Ian Hill is co-opted

The Parish Council welcomes a new member Ian Hill onto the council. Ian Hill is the latest member to join the PC and was co-opted as Parish Councillor at our 14th March 2018 meeting.

Notice of Vacancy - 28th November 2017

Following the resignation of the Vice-Chairman Colin Stevenson a casual vacancy was created for a Parish Councillor in the Parish of Collingtree. Colin was a great asset to the Parish Council and will be greatly missed.

October 2017 - Loss of long serving member of the Parish Council - Trini Crake

It was with great sadness the Parish Council announced the passing of Councillor Trini Crake. Trini was a valued member of the Parish Council and was very passionate about helping members of the community. Trini will be greatly missed!

Long serving Chairman retired from post in May 2016 and left the Parish Council on 31st October 2016

Councillor Malcolm Brice was a long serving Parish Councillor and has served on the Council on and off for the past 22 years, stepping down as Chairman in May 2016. He was first elected as Chairman in 1994 taking a five year break between 1999 and 2005. Malcolm rejoined the Council and was elected Chairman once again. In total Malcolm has served a total of 16 years as Chairman and 6 years as a Councillor. Malcolm gave notice to the Council in 2015 that he wished to step down and left the Council on 31st October 2016. 

The Parish Council appreciate all the hard work, dedication and hands on approach Malcolm has contributed in the last 22 years.

The Clerk

Mrs Shirley Wong  - The Parish Clerk and Responsible Financial Officer is the only Council employee and has been in the post since April 2015. The Clerk is normally the first point of contact with the Parish Council from the elector's point of view.  

Shirley is a fully qualified Clerk and has obtained her Cilca qualification, which is a National Qualification for Parish Clerks. Shirley has thirteen years of experience working as a Parish Clerk / Responsible Financial Officer since 2008.

To contact the Clerk by email please use clerk@collingtreepc-gov.co.uk

 

 

Collingtree Parish Council 1980 - 2015 Collingtree Parish Council 1980 - 2015